1. Dijital Pazarlama Stratejisi

İş hedeflerine (pazarlama ve satış) uygun öngörülebilir bir planlama yap. Hangi dijital kanalları kullanacaksınız? Nasıl bir teknolojik altyapı kuracaksınız? Nasıl bir sosyal medya planlamanız olacak? Nasıl bir içerik yönetim politikanız olacak? Nasıl bir dijital reklam bütçe ve yönetiminiz olacak? Hangi insan kaynağıyla bu süreci organize edeceksiniz? Ve en önemlisi bu süreçleri takımınızın hangi lider ve sorumluluğunda yöneteceksiniz? Bu sorulara vereceğiniz yanıtların niteliği sizin dijital pazarlamadan elde edeceğiniz verimliliği de o derece güçlendirecek.

 

2. Dijital Varlıklarını Belirle

Dijital pazarlama stratejine uygun olarak hangi dijital araçları kullanacağını belirlemelisin. Nasıl bir web sitesi kullanacaksın? E-ticaret sistemin ve online satışın olacak mı? Hangi sosyal medya platformlarında yer alacaksın? Mobil uygulama kullanacak mısın? E-Posta pazarlama yapacak mısın? Youtube gibi video platformlarda yer alacak mısın? Özetle alet çantanda neler yer alacak belirlemelisin.

AP

3. İçerik Yönetimini Oluştur

Dijital varlıklarını nasıl yöneteceksin? Nasıl bir içerik stratejin olacak? Facebook sayfanda, blog sayfanda, Instagram hesabında, Youtube kanalında, yani dijital varlıklarında nasıl bir görsel, metin, video, grafik gibi içerikler kullacaksın? Hedef kitlelerinin karşısına nasıl bir dil ve üslupla çıkacaksın? Bunları baştan kararlaştırman gerekir.

4. Dijital İletişimi Yönet

Dijitalde yer alman yetmez; hedef kitlenle, mevcut ve potansiyel müşterilerinle iletişimi de etkin biçimde yönetmelisin. Mesajlara ve yorumlara hızlı yanıtlar vermelisin? Soruları zamanında yanıtlamalı, ilgili departmanı hızlıca haberdar ederek dönüşleri hızlı yapmalısın. Bunları yaparken de müşteri psikolojisi ve sosyolojisini yönetebilecek beceride olmalısın.

5. Dijital Reklamları 
Kullan

Şimdi geldiniz dijital pazarlamanın en kritik aşamasına. Doğru bir dijital strateji ve altyapı sağlasanız da dijitalde doğru hedef kitleye ulaşamaz ve mesajınızı taşıyamazsanız operasyonunuz eksik kalır.

Hedef kitleniz nerede? Hangi reklam mecralarını kullanmalısınız? Google reklamcılığını, sosyal medya reklamcılığı, programatik reklamcılık ve diğer reklam kanallarını nasıl yönetmelisiniz? Arama motoru optimizasyonunu(SEO) nasıl yapacaksınız? Dijital reklam bütçelemesi ve yönetimini etkin biçimde sağlamalısınız.

Ve tüm bu süreçleri ölçerek hareket etmelisiniz. Verileri analiz etmeli ve planlamalarınızı bu verilere göre yeniden şekillendirmelisiniz.

G

Bir ihtiyaç, bir tavsiye,  
bir soru ?

İletişim