Facebook Pixel Spam Olayları Filtreleme Nasıl Yapılır?

F

Facebook pixel’inizdeki olayların doğruluğuna ne kadar güveniyorsunuz? Son satın alma etkinliğinin yakın bir tarih aralığında çalışmasına rağmen gerçekte hiçbir satın alma işlemi gerçekleşmediğine tanık oldunuz mu? Sanırım bu soruya cevabınız Evet, özellikle hala tarayıcı taraflı pixel kurulumlarında birçok hesapta spam satın alma etkinlikleri görüyorum.

Bu Satın Alma etkinlikleri genellikle her etkinlik için aynı değere sahiptir, bir value değerine sahip değildir veya “sahte” görünmelerine neden olan başka özelliklere sahiptir. Yönettiğim bir hesaptaki verileri aşağıda paylaştım, gün boyu tetiklenen Alışveriş etiketi içersinde sadece 5 işlem gerçek satın alma değerlerine sahip diğer işlemler ise veri havuzumda spam işlem oluşturuyor.

Olay parametresi 1 parametre olan etkinlikler sadece currency değerine sahip, 2 parametre değerine sahip olanlar currency ve value değerlerini içeriyor. Aşağıda analytics hesabına yansıyan aynı tarih aralığında 5 satın alma işlemini görebilirsiniz.

GTM ile Spam Olaylar Nasıl Engellenir

Facebook Pikselinizi GTM ile kurduysanız etiketiniz üzerinde ufak bir düzenleme ile filtreleme işlemi yapabilirsiniz.

  • Value yada transaction_id değerlerini değişkene tanımlayalım.
  • Kurulu olan etiketimizin tetikleyecisi üzerine gelelim ve düzenleyelim.
  • Ve kurulumu aşağıdaki şekilde tamamlayalım.

Artık purchase tetikleyicimiz çalıştığında sipariş numarası değerini barındırmayan etkinlikleri facebook pixelimize göndermeyecek.

Yazar hakkında

Yorum Ekle

Kategoriler

Son Yazılar

360° Dijital Pazarlama

Reklam stratejileri markaların ihtiyaçlarını ve pazar koşullarını karşılamak için tamamen analitik yöntemler, rakip analizleri, testler ve optimizasyon süreçleri ile tasarlanır.

Dijital dönüşümü çok yakından takip ediyor, Dijital dünyada var olmak isteyen markalara destek veriyorum.